Pár slov o mně aneb Jak mě vidí jiní

Mezi autory myslivecké beletrie posledních let bychom jen těžko hledali člověka, který by byl schopen tak poutavě a lyricky vyprávět o přírodě, jak to dokáže profesionální lesák Ota Bouzek. Jak jeho tvorbu kdysi dokázal charekterizovat jeden z jeho četných čtenářů: "Když u Oty spadne barevný list, který se právě uvolnil z větve, tak to není pouhá krátká cesta vzduchem vstříc zemi... to je učiněná poezie..."

Ing. Ota Bouzek se narodil v roce 1949 v Plzni. Přestože se jeho životním posláním stala péče o les (absolvoval SVVŠ Přeštice a v roce 1973 lesnickou fakultu v Brně), bylo spektrum jeho životních zálib vždy mnohem pestřejší. Mezi koníčky patřil sport (především basketbal), kytara, kreslení a samozřejmě rybaření, které často lidi se vztahem k myslivosti provází. 

A na samý závěr našeho povídání o tomto známém a po celé naší krásné vlasti populárním autorovi myslivecké beletrie snad ještě symbolicky tři kréda, která si on sám mezi výroky moudrých vybral a která vyznává:

  • Příroda je krásná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo v ní neumí číst. 
  • Dobrotivá příroda se postarala o to, abys všude mohl objevit něco, z čeho by ses mohl poučit. 
  • Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda.
S manželkou Alenou vychovali dvě děti, a to syna Otu, který se narodil v roce 1976, a dceru Hanku, která se narodila o dva roky později. S rodinou žije v Karlově Studánce. Manželka je zemědělská inženýrka, dlouholetá reprezentantka ve sjezdovém lyžování a bývalá reprezentantka ČSSR. Také dcera, inženýrka ekonomie, reprezentovala ČR ve sjezdových disciplinách. Syn, lesní inženýr, je revírníkem u LČR. Ota Bouzek má 5 vnoučat (dvojčata Vojta s Radkem, Honzík, Štěpán a František). 


Dnes už si Ota Bouzek užívá radosti z pěti vnoučků, ale jeho tvůrčí záběr je stále velmi široký. Zahrnuje pestrou škálu počinů procházejících různými uměleckými oblastmi od výtvarné (výstavy kreseb, koláží a ilustrací mohli shlédnout návštěvníci již desetkrát), přes videotvorbu (videovečery, videopořady, populární besedy na téma Lovy beze zbraní, scénáře a texty k DVD), až ke psaní přírodní a myslivecké beletrie.

Ota Bouzek vydal 30 knižních titulů, kde je v hlavní roli příroda, zvěř, lidé, les a hory.

Autor je nositelem Umělecké ceny ČMMJ za literaturu, kterou převzal na Světové výstavě myslivosti v Lysé nad Labem roku 2000.

Mgr. Josef Drmota
L. P. 2008, Praha