Přátelé dne 15.1. 2019 se na OÚ Karlova Studánka uskutečnil slavnostní křest mojí knihy Horalé aneb Příběh nejstarší občanky Karlovy Studánky. Přišlo na čtyřicet hostů, paní starostka pořad moderovala a po celý podvečer vládla skvělá atmosféra. Aby ne, když hlavní osobu, paní Svatavu Tejnskou přivezla rodina z DD a ona v 95 létech sršela humorem a moc si krátký návrat do svojí obce užívala.

Chci tímto poděkovat SMK za poskytnutou dotaci, která umožnila knihu vydat, paní starostce Ing. Radce Chudové a svojí dceři, Ing. Haně Peňázové, za vzornou přípravu a celkovou pomoc k tomu, abychom si vše užili tak, jak se nakonec stalo.

Pozvánku možno shlédnout ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 16. 1. 2019

Váš Ota Bouzek 
Karlova Studánka 17. 12. 2018

Vážení přátelé, právě vyšla moje další kniha s názvem Osudové chvíle myslivců. Vydalo ji tradičně vydavatelství Akcent a já vám nad jejími stránkami přeji prožití příjemných chvilek. Objednat si ji můžete ZDE

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 3. 12. 2018

 

Úvodní věta může být:  Přátelé myslivci, tahle povídka není veselá, ale veskrze pravdivá. Tak s tím, kdo vydrží ji přečíst, chci podělit o zážitek z letošní jelení říje. Zamyšlení najdte ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 22. 10. 2018

 

Začalo to pěkným - nadějným - počasím v pátek, na svatého Václava. Bývalý lesník Honza se nejdřív doma pochlubil tím, jak dobře vyřezává do parohů lovecké výjevy, pak jsme jeli na malou loveckou chatu Sýkorka. S Jurou Pecháčkem postavili přibližováním dříví poraženou kadibudku a my dva doufali, že v tom ideálním času i počasí, jeleny alespoň uslyšíme. Jenže první večer se ozval jeden a krátce, z velké dálky. Pak zašlo pršet a bylo hotovo! Další ráno to nebylo nic moc, Jura "pochodoval" asi kilometr po cestě, já od chaty slyšel jednoho jelena - jednou - a konec! Snědli jsme vařené vepřové koleno a doufali (tedy, já už moc ne), že se večer dočkáme. Velmi špatně jsem se na verandě chaty vyspal a celkově nespokojený s očekáváním (mluvilo se, že vysoké přibylo), hodlal klidně odejet. Myšlenku potvrdilo další ráno. Zase troubil daleko pouze jeden jelen a opět krátce. Jděte mně všichni, co tvrdíte, že zvěře je moc a škodí lesu, do pekel. Vjeďte do Jeseníků, nedaleko pod Praděd a zjistíte, čeho před - dnes už hodně léty - dosáhl buď nemocný anebo z přidělené moci nepříčetný vedoucí lesní správy, který - zfanatizován - totálně podporoval i na okolních lesních správách a na té "své" hodlal totálně zlikvidovat jelení populaci! Uběhlo opravdu dost roků, ale důsledky jeho činnosti a systémové chyby celého podniku LČR si "vyžíráme" dodnes. Proč se tahle malá, ale hrdá republika vzdává toho, co dokázala vybudovat? Že by za to mohli náhle mocní, byť bez patřičného vzdělání šéfové? Ať už je to, jak chce, jsem starý muž se 40ti letou lesnickou (a mysliveckou) praxí. Mluvím pravdu, lesařina chybným rozhodováním - viz kůrovec - jde na scestí. A myslivost - ta je v prd ... Nebylo by dobře, kdyby si ti, kteří dneska třímají moc, se trochu koukli do historie?! Jelenů v centrálních Jeseníkách prostě NEJSOU!

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 2. 10. 2018

Přátelé myslivci a milovníci přírody, pokochejte se touto zcela mimořádnou "trofejí". Poslal mně ji kamarád ze studií, nevím, odkud je film, ani nic bližšího, ale chci se s vámi o tento unikát podělit. VID-20180617-WA0004.mp4

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 15. 8. 2018

Reakce na video s názvem: Obnova tůní a remízků v české krajině (odkaz najdete ZDE)

No, jeden proužek "něčeho" nic neřeší. Ale kdyby se do provozu v zemědělství a lesnictví vrátil selský rozum, možná by se ledacos zachránilo. Třeba likvidace kůrovce (podle způsobu starých fořtů - kdo ji nezná mile a rád vysvětlím), by byla daleko rychlejší a účinnější. Píši mně někteří spolužáci a kamarádi z lesnické fakulty (už je to sice hodně let, když jsme končili, ale občas se scházíme) a jako jeden muž odsuzují systém hospodaření LČR. Jasně, víme svoje. Ale že bývalý ministr zemědělství v TV prohlásí, že pro likvidaci kůrovce udělal všechno a má svědomí čisté, to nám rozum nebere. Podle těchto slov, pak - potěš nás budoucnost! To už ani remízky nepomohou. Sepsat slušnou, "názorovou" petici k hospodaření v lesích nemá smysl. Snad nějací profesoři z oboru by byli - možná - vyslechnuti, ale nám by, ti, co jsou u vesel a u koryt, by nám tak maximálně vzkázali, ať se vrátíme do hrobu. Všem je nám 70 let a že jsme staří praktici, nikoho nezajímá. Máme EET, ale národohospodářské škody způsobené "vrchností" platíme z daní. Není tohle - mimo jiného - Kocourkov? Jasně, že je. A tak já se vracím do hrobu, neboť moudra nemoudra starého dědka nikdo neposlouchá. Škoda, jistě nejsem nejchytřejší, ale něco by se z těch 40ti let lesnické praxe bezbolestně i rychle použit dalo. Vždycky jsem problémy řešil, mnohdy na ledajakých frontách i bojoval, dneska se ale vzdávám, neboť sil a hlavně víry v lepší budoucnost ve mně ubylo.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 8. 8. 2018

Přátelé, po delší době vám posílám pár slov a fotek. Na půl chromou nohu jsem "rozhýbával" na Jadranu, v městě Krk. Jezdíme tam léta a dovezla mně žena. Bylo tam dobře, já opravoval - viz fotka stolku, povídky pro knihu V horách a podhůří, kterou píši společně s kamarádem Martinem Žatkou (skvělým fotografem zvěře a přírody). Fotografie moře je pláž, kde se koupeme, další - na židli - tam odpočívám a poslední - ve žlutém - jsem pomoví holí došel na městské hradby.
Na začátek listopadu chystám další Lovy nejenom beze zbraní a chytla mě touha zase začít malovat. Tak uvidím, zda se do toho opět pustím.
Všechny vás zdravím a přeji pěknou dovolenou. 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 9. 7. 2018

 

 Přátelé, ve Střeše (Vrbno pod Praděde), proběhl další díl pořadu Lovy nejen beze zbraní. Tentokrát jsme měli téma - ryby, rybaření, rybníkářství. Mým hostem byl přítel a kamarád, publicista a spisovatel, myslivec a rybář, Štěpán Neuwirth z Polanky nad Odrou. Tento skvělý vypravěč vzpomínal i hodnotil dnešní s vodou a rybami zhoršenou situaci. Promítli jsme tři krátké filmy a k povídání i nějaké fotografie. Hodinu a půl trvající akce se povedla a musím poděkovat všem účastněným: Štěpánovi, Mileně Hamerské, Jirkovi Pecháčkovi, Hance Janků, Nadě  a Jakubovi ze Střechy i všem věrným divákům, která na naše vyprávění o rybách přišli.
Článek, který vyšel v Deníku naleznete ZDE

Už se těším na další pořad v listopadu, tentokrát se dvěma velmi zajímavými protagonisty. 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 14. 5. 2018

 

Vyšla další knížka s mojí účastí jako autora. Spolu s přáteli, paní Mílou Hamerskou a Jiřím Pecháčkem jsme napsali a podařilo se ve vydavatelství Akcent vydat druhý díl Bezflinťáků. Ať se všem, kteří tento žánr rádi čtou, knížka líbí. 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 25. 4. 2018

Vážení přátelé, kdo žijete poblíž Vrbna pod Pradědem, přijďte se podívat na krásné obrazy pana Ludvíka Kunce. V Střeše ( viz plakátek), pořádáme vernisáž a krátce s autorem pohovoříme. Pracovat jako ošetřovatel zvěře v ZOO, vychoval známého rysa Sixi a maluje tak krásně, že škoda pro každého, kdo jeho obrazy neuvidí. Zvu vás, mám tu čest celý pořad moderovat.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 1. 3. 2018

Vážení čtenáři mých stránek. Dovolím si přidat ještě jeden sportovní výsledek, neboť nejen myslivostí "živ je člověk". V lednu 2018 vyhrála závody Masters ve Vrbně pod Pradědem v kategorii nad 65 let moje žena Alena. I po operaci kolena sbírá další vítězství (před 2 léty trojnásobná mistryně světa ve slalomu, obřím slalomu a superG) přidala dvě první místa (slalom, obří slalom) i na "domácím svahu". Blahopřání je na místě stejně jako přání, ať jí zdraví vydrží!  Alena Bouzková - vpravo!

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 5. 2. 2018

Přátelé mých webových stránek, moji vnuci se zúčastnili Olympijských her dětí a mládeže v okolí Pardubic. Reprezentovali SM kraj v orientačním lyžařském běhu a vždy z 28 závodníků zvítězil Radek Peňáz a získal zlatou medaili ve sprintu a jeho bratr (dvojče) Vojta obsadil v téže disciplíně sedmé místo. V závěrečných smíšených štafetách pak kluci získali páté místo. U všeho byl jejich trenér otec Radek Peňáz (také servismen národního družstva orientačního běhu na lyžích). Kluci udělali radost celé rodině i okolí. To vše s radostí vám, kteří máte o sport zájem, sděluje děda úspěšných vnoučat.Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 5. 2. 2018  

Vážení přátelé, od 16. 12. 2017 do 5. 5. 2018, vystavuji kresby zvěře a obrazy krajiny v Kružberku. Výstava je instalována ve věži tamního kostela a je docela povedená. Kdo to nemá daleko, nechť se sám přesvědčí. Vše dobré do roku 2018 vám všem přeje Ota Bouzek. 

Karlova Studánka 2. 1. 2018

 

Bezflinťáci – kniha tří autorů

Díky třebíčskému vydavatelství Akcent se krátce před vánočními svátky objevila na knižním trhu nová, velice zajímavá a poutavá publikace trojice autorů Ota Bouzek, Jiří Pecháček a Milena Hamerská. Jejich jména a tvorba nejsou myslivecké veřejnosti neznámá, o to tajemněji zní název společné knihy – Bezflinťáci. Odhalují to na dvě stě třiceti stránkách rozmanitých příběhů z moravské i slovenské přírody, setkávání se s kamarády a kolegy myslivci, ochranáři, spisovateli a umělci.

Kdo byli a jsou Bezflinťáci? Byla a je to skupina přátel, příznivců přírody, která se sešla před pětadvaceti lety na usedlosti Jirky Pecháčka zvané Ptákovec v Hlavnici na Opavsku. To proto, aby vzpomínkami oživili své lovecké zážitky především z Oravy, z oblasti lesnatých horských hřbetů a údolí, ale také holin. Z oblasti turisticky neprávem opomíjené, avšak díky tomu téměř panenské. A při tomto setkání byl více méně náhodně založen spolek Bezflinťáci, tedy spolek lovců, jejichž jedinou zbraní je fotografický aparát, fotopuška či kamera, v posledních letech i pero či klávesnice počítače, a úlovkem více nebo méně zdařilý, v každém případě však zajímavý snímek zvěře a přírody. O jednotlivých aktérech tohoto památného setkání by se toho dalo napsat mnoho, každý z nich je svým způsobem osobností.  Proto bylo vyprávění nezapomenutelných zážitků a lovů beze zbraní z tohoto i všech následujících setkání zaznamenáváno na magnetofonový pásek, později na diktafon, prokládáno promítáním diapozitivů, filmů, prohlížením fotografií, ale i výborným jihomoravským bílým, dobrým jídlem a pěknými písničkami.

Čas neúprosně běžel a těch úžasných zážitků a epizod bylo najednou tolik, že je bylo nutné nějakým způsobem utřídit, nějakou uměleckou formou zpracovávat a dílčím způsobem i medializovat. Činnost bezflinťáků překročila hranice amatérismu, jejich práce se stále častěji začaly objevovat v rozhlase, televizi, videopořadech či bezpočtu besed s mysliveckou i nemysliveckou veřejností. Téměř všichni se zapojili do různorodých aktivit a záchranných projektů, z nichž za všechny jmenujme Občanské sdružení za záchranu kamzíka horského v Jeseníkách, nebo nezávislé literární sdružení Myslivečtí spisovatelé Moravy a Slezska. V běhu času vniklo několik „samizdatů“, v nichž se příběhy aktérů objevily v literární podobě, několikrát obohatily stránky časopisu Myslivost a jeho autorských příloh či regionálního tisku.

Od těchto samizdatů nebylo daleko ke knížce, to když se postupným převtělením z lesníka a myslivce jedním z bezflinťáků stal spisovatel Ota Bouzek. Od něj vzešel impuls ke společné knize výše uvedené autorské trojice. Každý z nich napsal jednu část – Ota Bouzek Nejenom o lovech, Jiří Pecháček Lovy s fotopuškou a konečně Milena Hamerská Bezflinťáci. Všichni tři předkládají čtenářům povídky sestavené z nespočetných zážitků fotografů a filmařů přírody a divoké zvěře. Popisují chvíle plné dramatičnosti, radosti i zklamání v Jeseníkách a na Oravě. Vypráví o fotolovech tetřevů, kamzíků, ale i pokusech „dostat“ snímek medvěda na újedi či se dočkat vlků. Nechybí ani humorné příběhy, okořeněné mysliveckou latinou. Jako bonus je knížka doplněna DVD se stejnojmenným názvem.

Oldřich KOUDELKA  

Knihu možno zakoupit ZDE.   

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 13. 12. 2017

Vážení přátelé, ve středu 16. 11. 2017 jsem moderoval další pořad "lovy nejen beze zbraní". Mým hostem byl vedoucí správy CHKOJ, pan Mgr. Petr Šaj. Měl výborné téma - ptáci v Jeseníkách a hovořil tak dobře, že přes 60 přítomných diváků vydrželo sedět a poslouchat neuvěřitelné dvě a čtvrt hodiny.
Na video z pořadu se můžete podívat ZDE.

Už se těším na jaro, kdy ve Střeše přivítám akademického malíře a dlouholetého pracovníka ZOO Ostrava, pana Ludvíka Kunze. Jeho vyprávění na svojí vernisáži bude jistě skvělé. Je to totiž člověk, který odchoval mimo jiné také rysa Sixiho, jenž hrál i ve filmu. Tento více než osmdesátiletý pán je také skvělý malíř (akvarely) a vypravěč (napsal a vydal i několik knih o rysech, medvědech a vlcích. Vás, kteří máte do Vrbna pod Pradědem blíž, srdečně zvu.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 4. 12. 2017

V sobotu, 28. 10. 2017 jsme se, moravští spisovatelé a jejich přátelé, po roce sešli v hospůdce na Bílém Potoku u pana Košťála. Příjemné posezení začalo jeho výborným gulášem, pak náš nevolený, leč přece uznávaný předseda Olda Koudelka zhodnotil naší pětiletou "činnost". Každý z účastníků si do kamery Jirky Pecháčka, který spolu s Milenou hamerskou celé odpoledne natáčeli, řekl krátce to svoje. Venku bylo dušičkové počasí, ale to nevadilo, neboť příjemné debaty kolem dvou velkých stolů nebraly konce. Slíbili jsme si, že jestli zdraví dá, sejdeme se zase za rok.


Zleva: Radim Jarošek, František Mlčoch, já, Oldřich Koudelka, Pavel Sztwrtnia, Josef Loup, Jakub Rybár, Milena Hamerská, Štěpán Neuwirth, Miroslav Kupča a Jiří Pecháček 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 3. 11. 2017

Přátelé, tohle je opravená chata Dembauda, kde jsem jako polesný Bílého Potoka strávil krásných 10 jelení říjí, vždy jako lovecký doprovod loveckých hostů. Nyní patří pod správu arcibiskupství Ostarvsko-opavského a jako jedna z prvních loveckých chat byla po mnoha létech skoro chátrání, krásně opravena. Konečně! Nejenom tato, ale všechny lovecké chaty, pozůstatky našich předků, si zaslouží opravy. Jak vidíte, svítá v lepší časy.Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 24. 10. 2017

V pondělí, 16. 10. 2017 se ve Střeše, Vrbno pod Pradědem, uskutečnila beseda s autorským čtením publicisty a spisovatele pana Štěpána Neuwirtha z Polanky nad Odrou. Já měl tu čest tento pořad moderovat a jelikož je Štěpán mým dlouhodobým kamarádem, myslím si - i podle reakcí 34 přítomných návštěvníků - že hodinu a půl trvající program i s krátkým filmem a představením poslední autorovi knihy Zelené dědictví, se povedl. Byl to již (za cca 10 let) můj 34 pořad k němuž jsem psal scénáře a ve Střeše moderoval stejně jako onu řadu předchozích. Fotografie vám besedu alespoň v nástinu přiblíží. 

Na videozáznam se můžete podívat ZDE.


Na více fotek se můžete podívat ZDE.
Všechny, kdož čtou moje stránky zdraví Ota Bouzek z Karlovy Studánky. 

V pondělí 9.10. 2017 jsem ve Střeše (Vrbno pod Pradědem) přivítal manžele paní Liběnu a Josefa Beranových ze Šternberka. Měl jsem tu čest uvést a trochu i moderovat výstavu jejich fotografií a uměleckých šperků z paroží. Shlédli jsme padesáti minutový film Příběhy z hor, slyšeli odpovědi Josefa na moje otázky a myslím, že velká většina návštěvníků - bylo jich 56 - odcházela i pro prohlídce krásných fotografií zvěře velice spokojena.
Upřímně jsem poděkoval vedení Střechy a vás, milí přátelé, zvu k prohlédnutí odkazu. Na fotky se můžete podíva ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 13. 10. 2017

Přátelé, moji kamarádi z Lotyšska byli lovit kamzíky a sviště v Rakousku. Bohužel nenapsali, kde to v Alpách bylo, ale i tak se společně podívejme na jejich úspěšné lovy. Takže, kluci, Lovu zdar, přeje Ota Bouzek.

 

Povídka Štědrý večer - milý přátelé, posílám k nakouknutí do knihy Pytláci od plavebních kanálů, kterou můžete koupit třeba ZDE.
ŠTĚDRÝ VEČER.pdf (92613)

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 21. 8. 2017

Přátelé, posílám vám několik fotografií z víkendového pobytu na lovecké chatě Rybářská u Kružberka. Sešli jsme se popovídat čtyři důchodci, já, Milena Hamerská, Jura Pecháček a Zdeněk Kouřil. Jelikož ctíme podobné koníčky, o témata nebyla nouze, vnutily se samozřejmě i vzpomínky a část byla večer na čekané s fotoaparáty na krku. Měnilo se počasí do deště, tak mimo dvou srn a daněly neviděli nic. Já s polochromou nohou zatím seděl před chatou, Milena vydatně přikládala na oheň a bylo nám moc fajn. Na jedné fotce mně najdete i se synem, který nám chytu u šéfa domluvil a přijel na chvilku "na kávu". Byl jsem po velmi dlouhé době opět v lese a opět do sebe nabral pocit, že tenhle můj celoživotní parťák mně dodal sílu k dalšímu, nelehkému, překonávání mých zdravotních potíží.

Díky, synku, díky kamarádi, všem, i vám, čtenářům, posílám přání "hlavně zdraví".

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 21. 8. 2017

Vážení přátelé, chci vám sdělit, že ve vydavatelství Akcent právě vyšla moje 32 kniha s názvem Pytláci od plavebních kanálů. Je z oblasti Šumavy a Pošumaví a některé příběhy jsou staré 100 a více let. Pokud budete mít zájem, potom vám klidné čtení přeje autor, Ota Bouzek z Karlovy Studánky. 
Pokud byste si knihu chtěli koupit, stačí "kliknout" na  tento odkaz  https://www.vydavatelstviakcent.cz/kniha.php?id=1252

Přátelé, kdo máte zájem o vyprávění z Tanapu a třeba o svištích, ale i z cest Ing. Pala Ballo, pracovníka chráněné krajinné oblasti Vysoké Tatry, koukněte se na vide. Tento vitální člověk nás poctil návštěvou a besedoval s více než osmdesáti návštěvníky přes dvě hodiny. Kouknutí stojí za to, to vám radí moderátor pořadu, Ota Bouzek z Karlovy Studánky.

První video www.youtube.com/watch?v=8JRGYtxIe24                   Čtvrté video www.youtube.com/watch?v=xnOuKm1Ub0w&t=7s
Druhé video www.youtube.com/watch?v=aeL87MRsrik&t=6s      Páté video www.youtube.com/watch?v=F4Nb9oTICFo&t=325s
Třetí video www.youtube.com/watch?v=26rceWkupEQ&t=17s    Šesté video www.youtube.com/watch?v=wVnIN4BKfL4&t=912s

Dne 3. 5. 2017 jsme měli ve Střeše (Vrbno pod Pradědem) další díl pořadu Lovy nejen beze zbraní. Hostem byl pracovník TANAPu, pan Ing. Pavel Ballo. Dopolední program zařídil Jiří Pecháček v muzeu Opava a v podvečer Palo vedl více než dvou hodinovou besedu o medvědech, orlech, Tatrách a hlavně svištích - jeho veliká vášeň! Slova doprovázel fotografiemi a promítl velmi spokojeným posluchačům i 2 filmy. Lidí přišlo na náš pořad 82 a odcházeli skutečně v dobrém rozmaru. Večer se povedl a já byl rád, že sice o berlích, přesto jsem mohl trochu moderovat. Jenom večeři po programu jsem kvůli bolesti musel oželet. Ale i tak - Palo, vřelé díky! Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 9. 5. 2017

Přátelé, v sobotu jsem chvilku pobyl na oslavě 75 let bývalého myslivce, kterého jsem po několik sezón doprovázel na lovech jelena na polesí Bílý Potok. S kamarádem tradičně pobývali na lovecké chatě Dembauda a jeho dcera obdivovala naše služební koně ustájené vedle v maštali. Na snímcích starých 35 let vidíte vypreparovaného divokého krocana (moje práce) kterého předávám lovci - řediteli našeho lesního závodu, Ing. Nováčkovi (muž v rádiovce). Přítomni jsou vzpomínaný František Konečný a kamarád Miloš Dopita. Rostly houby, rybařilo se a na horním snímku jsou lovecké chaty Stará a Nová Bařinská, dole potom vlevo Dembauda a vpravo Sedlovka ze zadní stany. Pořád špatně chodím, takže alespoň vzpomínám!


Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 2. 5. 2017

Dne 12.4. proběhla ve Střeše, Vrbno pod Pradědem vernisáž tří skvělých fotografů a kamarádů. Částečně jsem tuto událost moderoval a obklopený mnoha návštěvníky, přáteli přírody, kteří stabilně navštěvují naše pořady, se dlouhých dnech v nemocnici cítil "jako mezi svými"! 

Na více fotek se můžete podívat ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 13. 4. 2017

Přátelé, ještě se vracím na začátek listopadu loňského roku, k vydařenému pořadu o MS Praděd. Povedlo se nám přes skvělou návštěvou občanům hodně přiblížit práci a společenskou funkci členů letitého MR Praděd. Myslím, že i tento způsob prezentace myslivců eliminuje všelijaké pokřivené názory v médiích. Kdo chce, nechť se na video podívá. Nic světoborného, ale vesnicky i chlapsky řečeno vše, co by lidé o myslivcích měli vědět, aby přestali věřit oněm - někdy - až nechutným osočením jako třeba: vrazi zvěře, koček a pejsků a pod.

https://www.youtube.com/watch?v=DGTOVnsuAFg&feature=youtu.be

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 13. 4. 2017

Pan redaktor Dalibor Otáha z Bruntálskéh a Krnovskéh Deníku o mně napsal v okresních novinách pár vět, potěšily mne, a tak si je třeba rádi přečtete také.
První & druhá část

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 3. 4. 2017

Vážené dámy a pánové, jsem po operaci páteře, bez možnosti vyjít si ven, promluvit s lidmi, a tak proto, aby moje stránky, neschopné přinášet nové informace, "nezhubly", dovolím si vám nabídnout alespoň některé fotografie z mojí práce. Nudím se, probírám historii a tak, prosím, něco z té novodobější zkoukněte se mnou. Jakmile se vrátím do života, polepším se, tak slibuji. 

Některé významné osobnosti, kterým jsem pořady ve Střeše (kulturním zařízení ve Vrbně pod Pradědem moderoval):
 

Pan M. Malucha, preparátor světové úrovně

Pan Ing. J. Kasina, šéfredaktor časopisu Myslivost

Parta Bezflinťáků - fotografů přírody

Ředitelka Střechy, Hana Janků mně předává cenu TýTý - první udělenou ve Vrbně pod Pradědem,
za odmoderování 30ti pořadů Lovy nejen beze zbraní a jiných blízkých k přírodě

Výstava Kamzík a beseda: p. Hamerská, p. Koudelka, p. Pecháček - Karlova Studánka

Vernisáž fotografů přírody, Karlova Studánka: třetí zleva můj kamarád Martin Žatka (ostatní jeho přátelé)

Beseda s p. Mudrovou (manželkou režiséra Františka Mudry), jejím synem a Štěpánem Neuwirthem

Vernisáž Lovecké chaty v Jeseníkách - protagonistka a autorka fotografii i popisů loveckých chat,
paní Zdeňka Jordanová

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 12. 3. 2017

Vážení čtenáři, zdravím vás a sděluji, že jsem dokončil knihu Pytláci od plavebních kanálů. Jde o zpracované pytlácké příběhy ze Šumavy v 19. století. Je doplněna starými perokresbami a fotografiemi z dnešní Šumavy, Doufám, že se vám bude líbit, vydá Akcent.Vzhledem k tomu, že jsem díky nemoci nervového systému pohybového ústrojí momentálně "stále doma", nemohu bohužel sdělovat zprávy o životě lesa a zvěře kolem Karlovy Studánky. Proto se vám ozývám alespoň občas a možná ne zprávami pro všechny. Omlouvám se a doufám, že se můj zdravotní stav povede lékařům zvládnout! Mějte se pěkně. Jako malou ochutnávku nabízím povídku, kterou si můžete přečíst ZDE.


Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 1. 2. 2017

Vážení čtenáři mých stránek, rád bych vám sdělil příčinu, proč jsem tu delší dobu nepověsil nic nového. Několik dlouhých měsíců se trápím s nemocí pohybového ústrojí. Na místo procházek po lese jsem dovážen k lékařům a na pravou nohu velmi špatně (mnohdy vůbec), nechodím. Příčina = výrůstky na páteři a problémy s nervovým systémem. Věřte, že pro mne, který vlastně nikdy nemarodil, 37 let běhal pracovně i s kulovnicí nejenom po Jeseníkách, je tento stav psychicky velmi náročný. Snažím se tomu nepodléhat a psát knihy. Mohu sdělit, že letos vyjdou ve vydavatelství Akcent dvě: Pytláci od plavebních kanálů (pytlácká doba od 1795 do 1906 na Šumavě)  a doufám, že se povede dopsat i kniha Bezflinťáci a myslivci - pracovní název,  která je o fotografech, filmařích i lovcích. 
Připravuji scénáře na dva jarní pořady ve Střeše (Vrbno pod Pradědem): Vernisáž tří skvělých fotografů přírody včetně vítěze loňského ročníku o Zlatou srnčí trofej Slávy Štochla. A jistě skvělou besedu se dvěma bratry, zaměstnanci Tatranského národního parku. Řeč, doplněná filmem a fotografiemi, bude o svištích, kamzících, medvědech a další tatranské zvěři.    

Přeji vám pevné zdraví! Váš Ota Bouzek z Karlovy Studánky.

Vnoučka s muchomůrkou posílám pro štěstí. Muchomůrku pod sněhem jako důkaz síly přírody. (Lázeňský park v K. S.) 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 1. 12. 2016

Před nedávnem jsme měli ve Střeše besedu se spisovatelem přírodní prózy p. Alešem Dostálem. Byl jsem u toho, takže, kdo máte zájem, podívejte se.
Odkaz na první video: www.youtube.com/watch?v=XZbuwt5bGcw&feature=youtu.be
Odkaz na druhé video: www.youtube.com/watch?v=m1KUKF9uXB8&feature=youtu.be
Odkaz na třetí video: www.youtube.com/watch?v=oGDAj-wcGNU&feature=youtu.be

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 3. 11. 2016

Dne 2. 11. 2016 proběhla ve Střeše (Vrbno pod Pradědem) další část seriálu o přírodě, zvěři a lidech s názvem Lovy nejen beze zbraní. Prezentovali se myslivci z Mysliveckého spolku Praděd se sídlem ve Vrbně pod Pradědem. Zhostili se celé akce velmi dobře stejně jako pozvaní hosté: Trubači Rabštejn předvedli vynikající výkon při hraní mysliveckých hlaholů a fanfár, pan Stanislav Hýbner dodal skvělou ukázku troubení jelenů v říji a Ing. Jaroslav Mader podle všech tradic pasoval nového adepta na myslivce -Luboše Kováčika. Myslivci, páni Jan Zaoral, Zdněk Jurka, Bedřic Kostka a Kare Kostka povídali o svém koníčku, myslivosti, vzpomněli doby uplynulé stejně jako složitosti, ale i radosti myslivosti dneška. Za velmi povedený večer před návštěvou 74 lidí všem, stejně tak za prostor k realizaci ředitelce Střechy, upřímně děkuje autor pořadu a jeho moderátor, Ota Bouzek.
Na fotky se můžete podívat ZDE.

P.S. Byl to za víc než osmileté činnosti pořad o přírodě č. 30!!!

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 3. 11. 2016

Dneska se v novinkách nakladatelství Akcent objevila moje další vydaná kniha s názvem Vůně kleče a kapradí. Ještě doplňujeme na stránkách opomenutou, dříve vydanou knihu Lovy nejen na severu. Anotaci ke každé knize si můžete přečíst po "klepnutí" na přebal knihy. 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 1. 11. 2016

Přátelé, vidíte a slyšíte pořad o loveckých chatách v Jeseníkách. Jsem moc rád, že díky Honzovi Mudrovi vznikl a můžete se v něm setkat i s nestorem naší myslivosti, panem Prof. Josefem Hromasem. Na pořad z cyklu Tisíc let české myslivosti se můžete podívat ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 24. 10. 2016

Přátelé, dovolte, abych vám na fotografiích ukázal některé osobnosti, se kterými jsem před léty spolupracoval jako auto knih o přírodě, které mně přivedli k myslivosti, se kterými jsem spolupracoval i profesně, na besedách nebo s nimi spoluvytvářel DVD. Mnozí z vás některé určitě poznáte, tak je vzpomeňte se mnou. (Jistě je mnoho dalších a těm, že nejsou uvedeny, se omlouvám).

Ing. Štěpán Müller, můj bývalý kolega, vedoucí dopravního střediska LZ Karlovice ve Slezsku, posléze můj ředitel téhož LZ, který si mě vybral jako nejbližšího spolupracovníka (hlavní inženýr LZ) a po kterém jsem LZ závod na krátkou dobu převzal, jako ředitel LZ. Štěpán Müller byl významnou postavou v organizaci ČMMJ v Praze, kde zastával několik roků post místopředsedy. Zažili jsme spolu mnoho loveckých i společenských akcí, jeho zpěv u vínečka by mně zazněl v uších dodnes. S tebou jsem, Štěpáne, prožil nejpěknější léta provozního života, a tak tě tam nahoru zdravím!

Tato fotka je z roku 1999, kdy jsem dovršil 50let a srnec v mých rukou je dar od mého nejlepšího přítele a učitele myslivosti, lesníka z Řeneč, Vaška Špačka. Spolu se vracíme  k loveckému zážitku, ale jistě jsme namluvili jenom o tomhle šesterákovi, protože za léta, co jsme spolu lovili - já "jeho" srnce pod Plzní a on "moje" jeleny v Jeseníkách na polesí Bílý Potok - bylo téma LOVY a MYSLIVOST, nevyčerpatelné. Vašku, k tvým letošním osmdesátinám ti přeji vše nejlepší a pevné zdraví.

Několik let jsem byl členem Klubu autorů při ČMMJ. Tento záběr je ze setkání "spisovatelů - Valachy, 2005. Vedle stojí Mirek Sekera, Olda Koudelka, Josef Drmota, Emanuel Havran, Alois Indruch.

S Tondou Suchánkem jsem spolupracovali mnoho let. Zcela vytrvale a ochotně četl moje rukopisy, pochytal, co se mu nezdálo, podiskutovali jsme o tom a snad se dařilo posouvat se "psaním" dál. Tonda, můj bývalý kolega z LZ, také psal a velmi povedené jsou vzpomínky na svoje mládí, rodiče a domovinu kolem Punkvy. Vydal také knihu Ozvěny dávných výstřelů (kniha o pytlácích). Po osmdesátce špatně slyšel, ale svoji lásku - o které tvrdil, že u ní musí vydržet do poslední chvíle, aby zemřel, co nejpozději - denní dlouhé procházky, s úsměvem dodržoval.

S Jaroslavem Orlíkem, nestorem mysliveckých zvyků a tradic, jsem vyfocený v Karlově Studánce roku 2007. Tohohle skvělého člověka jsem si nesmírně vážil, seděl s ním 8 let na okrese ČMMJ Bruntál a účastnil se je ho mnoha akcí. Byl to nejenom opravdový umělec (jeho pasovací listy), znalec a vyznavač pravodatné myslivosti, ale opravdu vynikající chlap.


Na lovecké chatě Jelení (polesí Bílý Potok) jsem na šedesátinách Jiřího Vlčka (vpravo), se kterým jsem spolupracoval na několika DVD s přírodními tématy - uprostřed je Olda Koudelka, tehdejší předseda Klubu autorů při ČMMJ V Praze.

S profesorem Josefem Hromasem, světovou kapacitou v oboru myslivost a kdysi mým učitelem na VŠ, lesnické fakultě, na Pastvinách (penzion Orlíček). S panem profesorem jsem se setkal vícekrát a jeho názory k novodobé, po revoluční myslivosti včetně útoků proti kamzíkům v Jeseníkách jsem uznával a ctil!

Uprostřed stojí Zdeněk Kouřil, kameraman, scénárista, střihač, režisér - tvůrce mnoha DVD s tématikou zvěř a příroda. S ním jsem na mnoha dílech jako scénárista, ale hlavně textař spolupracoval. Vpravo je Ing. Jiří Běl, můj strýc, vynikající fotograf a hlavně malíř (oleje a akvarel - téma zátiší,  krajina, staré domy na Šumavě, mlýna a další). Od něj - myslím si - mám geny na kumšt malování i já. Dělali jsem spolu několik akcí v rodném Městě Přeštice, kde Jirka s rodinou dodnes žije. K blížícím se osmdesátinám popřát nezapomenu!

   

A na konec ještě už 13 let starou fotku, (ale, když jsem vytáhl ze skříně kostlivce, proč ne). Já a můj syn, moje lesácko–myslivecká krev a pokračovatel ságy rodu myslivců!

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 13. 10.2016   

Vážení přátelé, podívejte na pár starých fotek z lovu jelenů, srnců a pstruhů. 

Nerovný osmerák, Bílý Potok, lovec: Tajemník ČMMJ z Prahy, 1980

Jelen ulovený na Bílém Potoku, lovec: p. Kalabus, vedle je můj otec, asi 1985

Dobrý desaterák z Bílého Potoka, lovec NSR, můj syn a otec, r. 1984

Já s úlovkem I. věk. tř., Janovice u Rýmařova, 1978

Jelen 14terák ulovený na polesí Stará Ves (LZ Janovice u Rýmařova), lovec: NSR, doprovod Zd. Pletka (vousáč), 1976

Trofeje z Bílého Potoka

Lovec MUDr. Pavelka za mého doprovodu, Jelení loučky, Bílý Potok, 1985
Jelen 8 - lovec Václav Špaček a já, polesí Karlov, LZ Janovice u Rýmařova, říje 1978**********************************************************************************************************************************************************************************

Velmi dobrá trofej "horského srnce" a moje štěstí na lovu (Bílý Potok, r. 1986)

Úlovek v revíru V. Špačka pod Plzní, vedle mne můj syn, Přeštice, 1985

Moje úlovky srnců za fořtování na Bílém Potoku (1980-1990)


Některé moje trofeje srnců ulovených u V. Špačka z Řeneč, okr. Plzeň-jih (konec minulého století)Bývalo hodně pstruhů v ledových bystřinách Jeseníků - Podolský potok, Stará ves, LZ Janovice u Rýmařova

Váš Ota Bouzek, 
Karlova Studánka, 21. 9. 2016

A pořád ještě rostou. Vnuk Honzík s vlastnoručně nalezeným praváky. Sesbíral jich za dědova dohledu 21. Vloni houby díky suchu nerostly, letos jsme si ovšem vylepšili náladu.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 29. 8. 2016

Dovoluji si vám, přátelé, nabídnout také několik snímků z odchytu medvěda. Uskutečnil se na Oravě, v oblasti, kde my se na jaře snažili pozorovat tok tetřevů. Na kazatelně čekal myslivec a sledoval bednu k odchytu s návnadou. Jakmile se medvěd chytil, veterinář ho uspal. Ochranáři dali medvědovi obojek a ten bude vysílat zprávy kudy a jak daleko medvěd "cestuje".  Viděl jsem mapový záznam jeho pochůzek a je to opravnu neuvěřitelně veliký areál, který dokáže zvládnout. 
Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 29. 8. 2016

Přátelé, podívejte se na několik fotek z počátku léta u lovecké chaty Malý klín.  Jistě vás kamzíci a jelen potěší.  Fotografie jsou od Mileny Hamerské a Jiřího Pecháčka, Bezflinťáků a mých velmi dobrých přátel.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka 29. 8. 2016

Prohlížím nějaké fotky a napadlo mne poslat vám ještě několik snímků z jara 2016. Bylo kolem 1. května a my strávili 5 dní na Oravě, na toku tetřevů.  Bydleli jsme na bývalé hájence Jasienka na samotě u lesa. Napadlo sněhu, že byl problém vyjet na 2 km vzdálené místo a odtud vystoupat 800 metrů hodně velkým kopcem k tokaništi.  Slyšeli i viděli jsme dva tetřevy tokající v 30ti centimetrové vrstvě sněhu. Další snímek je pohled na Rozsutec z louky před loveckou chatou Podparáč, kde jsme uviděli medvědí stopy.  Spolu se skvělými lesníky, zdejšími horaly, bylo naší pětici Čechů, hodně dobře. 
Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 29. 8. 2016

V DVD Karlova Studánka - historická mimo mnoha jiných jsou tyto snímky: lovecká jizba v hotelu Hubertus a perokresba kolonády


Na titulce knihy Vůně kleče a kapradí bude tento snímek pralesa nad Vysokým vodopádem

Zase na jezírko v parku, tak jako každý rok, přiletěly divoké kachny. Do zámrzu je budou pacienti a návštěvníci krmit jako malou přírodní atrakci.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 12. 8. 2016

Brzy vyjde ve vydavatelství Akcent další moje kniha Vůně kleče a kapradí. Jde o 30 povídek, z každé dosud vydané mojí knihy jedna. Na podzim letošního roku zadám stejnému vydavatelství rukopis knihy Pytláci od plavebních kanálů.
Pokud se podaří, připravíme s p. Milenou Hamerskou a p. Jiřím Pecháčkem pro rok 2017 knihu Bezflinťáci. Bude složena z vyprávění fotografů, kameramanů, slovenských i moravských lesníků a doplněna cca 100 stránkami loveckých povídek a bohatě doplněna fotografiemi.
Do konce letošního roku budou dokončena DVD p. Ing. Jiřího Pecháčka: Karlova Studánka historická, Karlova Studánka dnešní, Bílá Opava a další DVD + kniha o vodních kanálech kolem Karlovy Studánky. Vše je dokončováno na objednávku OÚ.

Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka, 11. 8. 2016

V pátek, 1.7.2016 se sešla skupina moravských spisovatelů a fotografů v hospůdce pana Košťála v osadě Bílý Potok. Příjemné odpoledne stačilo na probrání dění v ČMMJ, popovídání jak je to se zvěří V Polance, v Úsobrně, na Opavsku i v Jeseníkách. Řekli jsme si o tom, co kdo připravuje, ale též, kde rostou či nerostou praváci, jak v Odře berou ryby, pojedli guláš, něco se vypilo a den na verandě hospody neměl chybu.


Vpředu: Oldřich Koudelka
Sedící zleva: Slávek Košťál, Mirek Kupča, Štěpán Neuwirth
Stojící zleva: Jiří Pecháček, Ota Bouzek, Milena Hamerská, Pepa, Martin Žatka.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 4. 7. 2016

Přátelé, vidíte několik fotografií ze setkání spolužáků z lesnické fakulty po 43 létech, které jsem organizoval v Karlově Studánce. Bylo to příjemné, tak se i vy potěšte několika snímky.

 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 16. 5. 2016

Na začátku května jsem byl s přáteli na Oravě pozorovat tok tetřeva hlušce. Na pěkné lovecké chatě Jasienka nedaleko Lomné jsme strávili 5 dnů. Hned ten druhý jsme vstávali ve dvě v noci do sněhu. Napadlo ho tolik, že na tokaniště jsme se brodili v obnově po holínky. Tokali dva tetřevi, ale žádného jsme nedošoulali. Další den tokal tetřev na zemi, ale díky špatnému počasí jsme ani jeho nenafotili. Ovšem výlety do hor i setkání se dvěma pracovníky Tanapu bylo velmi příjemné.


 


 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 11. 5. 2016

Přátelé, byl jsem postavený před hotovou věc, povídat úplně malým děckám ze školky o přírodě a zvířátkách. Díky nějakému mému malování jsem děvčátka i kluky snad zaujal, ale byla to fuška. Děti kladly hodně zajímavé otázky a mnohé s přírodou tak trochu i žijí. Díky, rodiče a díky vám, milé děti. Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 11. 5. 2016

A zase trochu historie. Obě černobílé fotky jsou ze sedmdesátých let minulého století, když ještě býval dostatek drobné zvěře. Běžně se lovili divocí králíci, na společných honech i bažanti a nejvíc zajíců. Tyto záběry jsou z MS Přeštice (okres Plzeň-jih) právě z odchytu zajíců k exportu do Francie. Na hnědých fotografiích je ukázka z norování na lišku v nově zbudované umělé noře ve stejném mysliveckém sdružení asi o deset let později. Z archivu Oty Bouzka.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 26. 4. 2016

Včera, 20. 4. 2016 jsme pořádali další, třetí pořad Lovy nejen beze zbraní. Téma Myslivecké zvyky a tradice výtečně zvládli protagonisté, Ing. Jaroslav Mader, předseda OMS Bruntál a Čestmír Pavlík, předseda Kulturně propagační komise OMS tamtéž. Doprovod tria mysliveckých trubačů z Ostravska neměl chybu a zvuky mysliveckých fanfár, stejně, jako živé ukázky pasování na myslivce nebo předávání úlomku 64 návštěvníků nejenom z Vrbna pod Pradědem, ale i ze Zlína, z Hodslavic u Valašského Meziříčí, z Krnova, Karlovic, Suché Rudné, z Jeseníku, ze Šumperka, ze Šternberka, velmi uspokojilo. Chvála nesoucí se hned po skončení pořadu patří kolektivu, který tyto pořady o přírodě připravuje a realizuje. Jsem rád, že se na tom scénáristicky a moderátorsky mohu podílet. Děkuji tímto všem, kdo na nás "chodí" a zaměstnancům Střechy ve Vrbně pod Pradědem, že se s nimi, v krásném prostředí mohu radovat z toho, že lidé v dnešní mnohdy divné době, sem najdou cestu.

Na fotky se můžete podívat ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 21. 4. 2016

Dne 6. 4. 2016 byla ve Střeše - Vrbno pod Pradědem - vernisáž výstavy pana Ing. Pecháčka: Preparace pernaté a srstnaté zvěře. Hosté byli: majitel preparátorské firmy v Ostravě, pan Miloš Malucha, Mgr. Pavel Petr, pracovník muzea v Opavě a pan Jakubec, preparátor tohoto muzea. Výstavu jsem trochu moderoval, i když hlavní slovo měli jmenovaní protagonisté. Před zahájením vernisáže předala paní ředitelka Střechy, Hana Janků a starostka Karlovy Studánky p. Radka Chudová, květiny s blahopřáním mojí ženě (před měsícem se stala trojnásobnou mistryní světa ve sjezdových disciplínách) a popřáli též p. Pecháčkovi k 75. narozeninám. Průběh besedy v rámci vernisáže byl velmi dobrý a odcházelo na 60 (i s námi) spokojených návštěvníků. Děkuji všem, za příjemný podvečer.

Na fotky se můžete podívat ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 8. 4. 2016

Ve dnech 21. - 25. 3. 2016 se za účasti 20ti států uskutečnilo ve Špindlerově Mlýně Mistrovství světa ve sjezdových disciplínách MASTERS. Ve svojí kategorii C8 (od 65 do 70 let) všechny tři disciplíny: Slalom, SG a GS, vyhrála a trojnásobnou mistryní světa se stala Ing. Alena Bouzková z Karlovy Studánky. Pohár získala za 1. místo v GS FIS MASTERS CUP. Blahopřejeme!

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 28. 3. 2016 

Na těchto několika fotkách jsem kdysi zachytil pár jeleních tragédií. Koukněte na to.
První fotka je jelen osmerák nalezený nedaleko silážní hromady a stejně na toto zelené krmivo doplatila i laň (poslední snímek).

Mladý jelen nešťastně parožím zaklíněný mezi kmínky stromů. Našla ho Besina, můj jezevčík.

Třetí foto je v jelení říji hostem postřelený a barvářem nedosledovaná desaterák. Za tři týdny ho náhodně "načichal" hajný asi kilometr od nástřelu v bažině.

Inu, stane se!

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 22. 3. 2016

Děda se chlubí vnuky, dvojčaty Peňázovými. Vojta (v modrém) závodil v běhu na lyžích, Ráďa byl první náhradník). Vojta si v dalším závodě vyjel první výkonnostní třídu a jejich o sedm let mladší brácha Honzík si v pěti létech dovezl z běžeckých závodů první zlatou medaili. Další dva vnuci, Bouzci, František a Štěpánek hraji stolní tenis za Moravský Berouna František a velmi dobrými výsledky. Oba dobře sjezdují na lyžích a František hraje za ZŠ také florbal. Kluci, jenom ta dál. Článek si můžete přečíst ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 8. 3. 2016

V Šumperku na vernisáži Lovecké chaty v Jeseníkách byla panem Červinkou, horalem v důchodě, pokřtěna moje knížka Lovecké chaty vypravují. Celou pěknou akci vymyslel a připravila protagonistky vernisáže a autorka rozsáhlé sbírky fotografií loveckých chat, paní Zdeňka Jordanová. (Její stránky najdete v mých odkazech).

Na video z vernisáže se můžete podívat ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 7. 3. 2016

Včera, 3. 3. 2016 jsem byl na vernisáži paní Zdenky Jordanové Lovecké chaty v Jeseníkách v Šumperku. Nejenom, že jsem si po dvou létech (to byla vernisáž u nás ve Střeše, Vrbno pod Pradědem), připomněl spoustu loveckých chat a rád vyslechl poutavé vyprávění protagonistky a autorky projektu, ale k mému milému překvapení tam byla, asi před 230 lidmi, pokřtěna i moje poslední (třicátá první vydaná) kniha Lovecké chaty vypravují. Mimo krásných okamžiků jsem si odvezl také krásný křestní list na ručním papíru. Děkuji Zdeně a její sestře Magdě a s vámi, vážení moji příznivci, se chci alespoň těmito snímky o svoji radost podělit.

Na průběh z akce se můžete podívat ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 4. 3. 2016

Vážení přátelé mých stránek. Musím se s vámi podělit o podzimní zážitek. Po mnoha létech, kdy jsem už na hony nejezdil, se mně podařilo ulovit kačera kachny divoké. Vše proběhlo rychle. Byl jsem na lovecké chatě v revíru bohatém na divočáky a těšil se na večerní čekanou. Otázku, zda chci jet na večerní tah kachen nedaleko přehrady jsem zodpověděl kladně a než jsem se nadál, stál na louce, v rukách držel kdysi moji, teď synovu dvojku dvanáctku a netrpělivě čekal až nad hlavou přesviští první táhnoucí kačeny. Stalo se, já i soused jsme krásně vystřelili, oba spolehlivě minuli a za odlétajícími ptáky poslali pár neslušných výrazů. Psi štěkali a už mám nad hlavou asi sedm, deset rychle letících kachen. Namířím, předsadím, prásk! A světe div se, skoro k nohám mně padá nádherně vybarvený kačer. Padaly další rány, ale naše skupina třech lovců neměla dobrý den. Nesli jsme za soumraku k mému kačerovi ještě jednu ulovenou kachnu. Ne, že by pernatá nelétala, jenom broky jsme měli nějak křivé! Ale to nevadilo a slib mého syna, že mně kačera vypreparuje pod stromeček k vánocům, mně mile pohladil po duši. Však jsem mu nezůstal nic dlužen, tři týdny po Štědrém dni jsem mu ke čtyřicetinám předával pastelem vlastnoručně namalované zátiší. Jak vidíte, jsou na něm kačeři dva a já je nakreslil pro jistotu, kdyby mu třeba za tu práci, co si s preparací dal, jeden nestačil. A ptáte se, jak jsem dopadl s lovem divočáků? Klasika! Jako ti historií známí sedláci u Chlumce. Za nádherné noci, jako tradičně, když na kazatelně sedím já, "nepřišlo" vůbec nic. Ale krása myslivosti není jenom lov. Však i proto máme toho našeho koníčka tolik rádi.

Zdraví vás Ota Bouzek    

Přátelé, vyšla mi další kniha s názvem: Lovecké chaty vypravují. Anotaci si můžete přečíst zde.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 1. 3. 2016

Přátelé, kdo by měl zájem, může se přijít podívat do Šumperka na výstavu a vernisáž Lovecké chaty v Jeseníkách. Na přiloženém plakátku se vše dočtete. Budu tam, takže se na vás, příznivce stránek, těším. 

Dne 6. 4. 2016 se uskuteční vernisáž výstavy o preparaci trofejí. Připravil ji můj přítel a kamarád Ing. Jiří Pecháček z Hlavnice u Opavy. Po mém úvodním slově přivítá svoje vzácné hosty - profesionální preparátory - a z jejich rozhovoru i připravených exponátů a fotek, se dozvíte mnoho z toho, co obyčejný smrtelní obvykle neví. Do Střechy ve Vrbně pod Pradědem jste upřímně zváni. Podrobnosti naleznete na přiloženém plakátku.

Ve středu, 20. 4. 2016 se můžete zúčastnit třetího pořadu Lovy nejen beze zbraní. Na přiloženém plakátku se dočtete čemu budou věnovány, kdo přijal pozvání a že vzpomeneme nestora mysliveckých zvyků a tradic, skvělého člověka myslivce, pana Jaroslava Orlíka. Přijďte si poslechnout zajímavé povídání, které mnozí uslyšíte prvně, podívat se na připravené ukázky, shlédnout dva krátké filmy, to vše podbarvené nádhernými tóny lesních rohů. Neváhejte, bude to jistě zajímavý a příjemný pořad. 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 1. 3. 2016

Několik snímků kamzíků ulovených na polesí Bílý Potok v 80tých létech minulého století.

Lovec pan Vratislav, uloveno kamzíče pro rozbory trávícího traktu pro Výzkumný ústav Brno. Lov se povedl hned na první skále nad osadou Bílý Potok, byl jsem loveckým doprovodem a pro úlovek musel šplhat na římsu. Vzpomínám, že jsem měl tehdy strach, ať noha nepodklouzne, pode mnou bylo asi 7m a na zemi pod sněhem všelijaké balvany. Vyšlo to!

Lovec pan Vojta. Průvodcem mu byl náš lesník Jan Schmidt a ulovili na Suchém vrchu. U téhož kamzíka je vyfocený můj syn (dnes lesní inženýr-40 let).


Lovec Karel s uloveným kamzíkem.

A kamzíci dnes. Foto - Martin Žatka
       

Přátelé, nabízím vám ještě několik perokreseb kamzíků v Alpách, starých zhruba sto let.
Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka, 8. 2. 2016

Úplně první náš pes, ještě v Janovicích u Rýmařova, byla velšteriérka Aida. Koupil jsem ji od otce Václav Špačka ze Březí (Plzeň-jih). bylo dost neovladatelná, než jsem postavil psinec, rozhrabávala systematicky omítku v kuchyni. Ulovila, vždycky, když šikovně utekla, ve vsi nějakou slepici, pak i husu, takže jak zazvonila nějaká babka, hned jsem sahal po peněžence. Nakonec, když se narodil syn a my už bydleli v bytovce, musela Aidy k polesnému. Bylo jí tam dobře, ale my bez psa vydrželi jenom tři roky a jen jsme se ocitli na Bílém Potoku, měli jsme fenku drsnosrstého jezevčíka Axu. Na fotce později, už v železné, se štěňaty. První fotka je štěně hanoverského barváře Emíra. Toho mně na hájenku přidělil ředitel, ale já ho vycvičit nedokázal, takže asi za 4 měsíce se tento služební barvář stěhoval Petru Nekorancovi, hajnému ve Vidlích. Dlouhé roky pak sloužil na LZ závodě jako velmi dobrý pes a dohledal hodně kusů jelení zvěře. Dnes psa nemáme, bydlíme s dcerou a její rodinou a jeden z dvojčat, náš vnuk trpí alergií. Do puberty má kousek, doktor dal naději, že by se to mohlo "srovnat" a já bych hned druhý den někam odejel pro drsnosrstého jezevčíka. Když spočítám svoje roky a přičtu ty "psí", klidně by nám to, při troše štěstí mohlo vyjít!
Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka 13. 1. 2016

Na tradičním setkání důchodců zorganizovala paní starostka Karlovy Studánky, Radka Chudová, pokřtění DVD kaple svatého Huberta. Podstatné o této historické památce naší obce bylo, jak už čtenáři mých stránek ví, zpracováno tento podzim. Pohoda mezi seniory, promítnutí DVD, křest i pohoštění nejstarších z Karlovy Studánky, to vše bylo pěkné díky Vám, paní starostko a děvčatům z OÚ. A určitě k tomu přispěl i docela povedený film. 

Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka 4. 1. 2016

Přátelé, vám všem, co občas "zajdete" na moje stránky, přeji spolu s manželkou Alenou vše dobré až nejlepší, duševní vyrovnanost, nějaké ty dárky pod stromečkem a vánoční pohodu, trochu toho štěstíčka a hlavně pevné zdraví. A dobré nakročení, jak jinak, než správnou nohou do roku 2016.

Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka 14. 12. 2015

Vážení přátelé myslivosti a přírody, zelení kamarádi. Rozhodli jsme se vám čas od času ukázat i něco z historie, (u které jsem měl to štěstí být) tedy některých dřívějších akcí na černobílých fotografiích. Doufám, že vás zaujmou. Tady jsou čtyři z honu na zajíce - světe div se - na polesí Karlov (nad Malou Morávkou, tehdy LZ Janovice u Rýmařova, vysokohorský revír). Na prvním snímku je honec s částí úlovků, další snímek je "legrace" při rychlém předávání úlomku šťastné lovkyni, bez zajímavosti nezůstává množství střelců při nástupu a nakonec výřad úlovku. Možná by tenhle počet ulovených zajíců v horách dneska bralo i mnohé sdružení myslivců v podhůří. Tak to prostě bylo a nám jde o to, tuto dobu charakteristickou i chlapským přátelstvím, několika fotografiemi připomenout. Pěkné pokoukání vám přeji.
Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka, 8. 12. 2015

Počasí nebylo nic moc. Místy mlha, ale hlavně silný vítr. A tak první večer se Jakub, ani jeho otec, co se byl "podívat" na jedné z kazatelen, neviděli. Průvodce, můj syn rozhodl, že ráno, bude-li trochu "lépe", budou šoulat po lese. A povedlo se. Jakub ulovit přesnou komorovou ránou daňka s trofejí 115 bodů. Zavládla všeobecná spokojenost a to, že si lovecký doprovod ani lovec, aby řidiči, nemohli dát na Lovu zdar jiného než Kofoly, vůbec nevadilo. Já a Jakubův otec Josef, jsem si s Mysliveckou pálenkou ťukli aniž bychom proti nealko ve štamprlích kamarádů a úspěšného lovce zvlášť, něco namítali. Já děkuji synovi a oběma pánům Rybárům za to, že jsem mohl prožít večer a ráno na lovecké chatě s tak dobrým koncem, jako úspěšným lovem stvrdil myslivec Jakub. Lovu zdar.

Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka 7. 12. 2015

Ve středu 11. 11. 2015 proběhl ve Střeše - Vrbno pod Pradědem - druhý díl pořadu: Lovy nejen beze zbraní. Štěpán Mikulka (www.ordinaryangels.net) a Ing. Jiří Kasina, vynikající fotograf zvěře a vítěz letošní významné soutěže o Zlatého jelena Slávy Štochla a šéfredaktor časopisu Myslivost. Pořad jsem moderoval a za přispění ostatních i 88 diváků (až ze Zlína, Hodslavic, Polanky, Šumperka, Bruntálu i odjinud) se akce zdařila. 

Podívejte se sami na video od Ing. Mileny Hamerské, které tímto děkuji.  Okazy na videa: první část a druhá část.

Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka, 2. 12. 2015

Vážení přátelé seriálu Lovecké chaty Jeseníků, děkuji vám za přízeň i za to, že jste celý rok povídky vydrželi číst. Děkuji vám sebe i za paní Zdeňku Jordanovou a snad někdy zase u nějakého mysliveckého povídání na shledanou. Všem přejeme příjemné vánoční svátky, pohodu, zdraví a hlavně MÍR!

Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka 1. 12. 2015

V den samých jedniček (11. 11.) se v předvečer uskutečnil druhý díl seriálu Lovy nejen beze zbraní v Střeše (Vrbno pod Pradědem). Na protagonisty, které jsem jako celý pořad uvedl se přišlo podívat 87 diváků ze Šumperka, Zlína, Polanky nad Odrou, Hodslavic a Ostravy. Páni Štěpán Mikulka (fotograf přírody a vítěz soutěže o Zlatého jelena Slávy Štochla) a šéfredaktor časopisu Myslivost, Ing. Jiří Kasina, poutavě vyprávěli a film o přírodě stejně příjemně naladil posluchače. Jistě jich v neméně slušném počtu přijde i na třetí díl na jaře 2016. A kdo bude hosty tentokrát? Nechte se překvapit. Vás, kdo to k nám nemáte dál něž je Zlín či Ostrava, už teď srdečně zvu.

Na pár fotek se můžete podívat ZDE.

Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka, 12. 11. 2015

Vážení přátelé, zde je předposlední díl seriálu Lovecké chaty Jeseníků vydávaných časopisem Myslivost.Váš Ota Bouzek, 
Karlova Studánka, 7. 11. 2015

Vážení přátelé, dne 17. 10. 2015 bylo provedeno slavnostní pasování zeleného kamaráda Jakuba Rybára na lovce zvěře mufloní. Měl jsem tu čest slavnostní akt uvést, a tak se podívejte alespoň na několik fotek. 
P. S. Tenhle pasovaný mladík pro mne a hlavně pro vás, tyto stránky tvoří. Takže díky a Lovu zdar!

Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka, 27. 10. 2015

Přátelé, dáváme na stránky trochu historie. Tyhle fotky jsou staré cca 30-40 let! 

F. č. 1: To jsem já v r. 1975 u lovecké chaty Eustaška (Lesní závod Janovice u Rýmařova). Dělal jsem lovecký doprovod doc. M. Kubisovi, primáři interny v Přerově. 


F. č. 2: Personální jelen, kterého jsem ulovil na Bílém Potoku r. 1986.

F. č. 3: Já, jako polesný Bílého Potoka na zahradě hájenky s lovcem, gynekologem, Mudr. M. Pavelkou, primářem ženského oddělení a porodnice v Rýmařově. (1985)


F. č. 4: Tohohle jelena ulovit myslivec z Prahy na polesí Vrbno, r. 1981. 


F. č. 5: Střelec Václav Špaček a já u jelena uloveného nad Jelení cestou (polesí Malá Morávka) r. 1978.

F. č. 6: Vpravo průvodce Zděněk Pletka a vpravo lovec z NSR. Jelen ulovený na polesí Karlov (LZ Janovice u R.) r. 1975.

F. č. 7: Lovec z NSK (ze skupiny Schmeink - jezdili každoročně asi 3-4 lovci na poplatkové jeleny) na LZ Karlovice ve Slezsku. Tohohle jelena ulovil na polesí Bílý Potok, nad Dykovo chatou.  

F. č. 8: Jelen ulovený pod Solnou chatou asi (nemám datováno) r. 1986 ředitelským hostem. 

F. č. 9: Dva jeleni v říji, v souboji zamotaní do lana ponechané dělníky v lese a uvázaném ke kmenu stromu. Stalo se na polesí Karlovice,
trofeje vypreparované i s lanem existují. Rok nemám datován, ale jistě to bylo před r. 1980 (to jsem přešel na LZ Karlovice ve Slezsku).


Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 16. 10. 2015

Vážení myslivci a milovníci přírody v dalším dílu seriálu Lovecké chaty Jeseníků, který právě vyšel v časopisu Myslivost, si můžete přečíst povídku Pes psa nežere. A jelikož trocha humoru neškodí, ať se vám líbí přeje Ota Bouzek.

První strana, druhá strana a třetí strana.

S Ing. Jiřím Pecháčkem a Ing. Milenou Hamerskou jsme dokončili 40ti minutové DVD Kaple svatého Huberta. Na objednávku obecního úřadu se dílo podařilo asi do měsíce bude k mání na OÚ Karlova Studánka. Osobně jsem moc rád, že tenhle dokument (bude jistě na 100let) zachovává nejenom historii, ale i dnešek v kapli i celé místní části Karlovy Studánky - Hubertova. DVD se vám bude určitě líbit!

Dřevěná osmiboká kaple svatého Huberta v Karlově Studánce patří k historickým skvostům nejen v dané oblasti. Byla postavena Řádem německých rytířů v roce 1758. Klekátka, lavice a křesla jsou zhotoveny z jesenických samorostů. Strop a stěny kaple jsou vyzdobeny třinácti obrazy, jejichž vznik je rovněž datován rokem 1758. Nad oltářem je umístěn obraz sv. Huberta. Zbývající zobrazení další náboženské výjevy. Film, který přibližuje divákům ústy spisovatele Oty Bouzka stručnou historii  Karlovy Studánky  a místní části Hubertov, byl vytvořen pro potřeby Obecního úřadu v Karlově Studánce.

Námět, komentář a scénář: Ota Bouzek, Jiří Pecháček. Kamera a fotografie: Milena Hamerská, Jiří Pecháček. Komentář čte: Zdeněk Pavlíček. Doprovodná hudba: Pavel Čermák. Střih, režie a zpracování: Jiří Pecháček. Ve filmu jsou použity ukázky se Svatohubertské mše v podání Svoru loveckých trubačů LČR při LS Jeseník. 

Na celý videodokument se můžete podívat ZDE 

Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka, 9. 9. 2015

Dnes, 1. září 2015 jsem po dvouměsíčním totálním suchu v mých krásných Jeseníkách našel po ujití cca 5 km, 300 metrů od domu tyto dva naprosto zdravé praváky. Výjimka potvrzuje pravidlo. Neroste nic, a ejhle. Jo, holt kdo umí, ten umí.
Zdraví vás fořt v důchodě, Ota Bouzek z Karlovy Studánky.

Přátelé, zvu vás k přečtení další povídky ze seriálu Lovecké chaty Jeseníků, vydávaného v časopisu Myslivost. Pokud by se vám housle zdály jako myslivecká latina, tak je to omyl! Vše se přihodili tak, jak jsem popsal. Inu, lesáci a myslivci k tomu, dokázali někdy věci nevídané!

První strana & druhá strana

Zdraví vás Ota Bouzek

Další díl ze seriálu o loveckých chatách vyšel. Přeji vám pěkné počtení. 

První strana & druhá strana

Váš Ota Bouzek,
Karlova Studánka, 3. 8. 2015

Jsem moc rád, že Jakub Rybár mně na webové stránky (www.vypalovanedesky.eu) dá anonci a ukázku vypalovaných desek. A jsem také rád, že se našel pokračovatel pana Jardy Orlíka (medailonek ke shlédnutí), mého velkého přítele a zeleného kamaráda, který takovéto skvosty pro myslivce i další, roky dělal. Pane Kubáneku, nechť se vám v této náročné, byť krásné zálibě daří.

Ota Bouzek
Karlova Studánka, 17. 7. 2015

Vážení přátelé, vyšla moje 30 kniha nazvaná Povídání od Bílého potoka. Jde od druhé, upravené a rozšířené vydání (vyšla jako první moje kniha v r. 1996). Knihu si můžete objednat u Vydavatelství AKCENT

 

 

 

 

 

 

 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 17. 7. 2015

Vážení přátelé, kamarád Jirka Pecháček dočetl moji knihu Lovy nejen na severu  upozornil, že se někdy vyjadřuji málo srozumitelně. Jedná se o to, že uvádím konec mých lovů a v povídkách pak píši v první osobě, jako bych lovil losy a medvěda já. Vysvětlení je jednoduché. Psal jsem spoustu povídek z vyprávění syna, jeho kamarádů a Lotyšů. Nedošlo mně, že by se tato komplikace mohla vyskytnout. Ale v některých případech si to čtenář myslet může - s lovy jsem skončil a vzápětí lovil všelijakou zvěř, auto už neřídím a pak celý den za volantem a pod. Není tomu tak. Moje úlovky v severských krajích jsou: tetřev hlušec, tetřívek, sluka a dva bobři. Všechno ostatní "patří" jiným lovcům a já se vám, pokud to někdo chápal tak, jako Jirka P., omlouvám. Děkuji za pochopení.

Na jednu fotku se můžete podívat ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 8. 7. 2015

Když jsem už jsem o sobě přiznal tolik, napadlo mne spočítat všechno, týkající se mých aktivit "pro lidi". Neberte to jako samochválu, ale samotného mě zajímalo, kolik čeho z "mých rukou", bylo na veřejnosti prezentováno. Takže:

  • kresby a obrazy, celkem 7 výstav (Vrbno p. Pr., Přeštice, Ludvíkov, Bruntál). Obrazů a obrázků mám ke třem stovkám (pastel, akvarel, tužka, pastelka). Témata, zvěř, ptáci, krajiny Jeseníků a Pošumaví.
  • koláže z přírodní tématikou, celkem 4 výstavy (Vrbno p. Pr. Bruntál, Přeštice, Ludvíkov). Koláží mám cca 160 ks.
  • besedy, vše příroda a jí blízká témata, včetně napsání scénářů a někdy i režie, celkem 29 večerů!!! (Vrbno p. Pr., Bruntál, Přeštice, Ludvíkov, rest. Hvězda, Lázně Karlova Studánka)
  • besedy v ZŠ, celkem 5x. (Vrbno p. Pr., Karlovice)
  • Spolupráce na 16 DVD - texty a někdy scénáře (s fa Vidi, Sua Sponte)
  • napsáno a vydáno je 29 knih s přírodní tématikou (třicátá vyjde každým dnem), spolupráce s: Zubalík, Vrbno p. Pr., Hanzal, Přeštice, Terrapolis Olomouc, Víkend Praha, Erika Praha, Akcent Třebíč
  • vedl jsem kroniky: LZ Janovice, LZ Karlovice ve Slezsku, Basketbal Vrbno p. Pr. (2 díly), obec Karlova Studánka (3 díly)

Samochvála smrdí, ale pokud se zde chlubím, věřte, že pouze svým "peřím". A hlavně pro to, aby bylo zase něco číst!

Fotka první: Výstava koláží ve Vrbně pod Pradědem
Fotka druhá: To jsem já a všechny vás, kdo o mně z těchhle stránek, za které děkuji Jakubovi Rybárovi z Vrbna

Mějte se pěkně.  

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 6. 7. 2015

Vážení přátelé přírody a zvlášť loveckých chat. V časopise Myslivost právě vyšel další (za měsíc VII.) článek  s povídkou ze seriálu Lovecké chaty Jeseníků. Přečtěte si ho a podívejte na dalších několik fotografií loveckých chat.

První strana a druhá strana

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 3. 7. 2015

Takhle my připravujeme pořady o přírodě, následně realizované, díky pomoci tamních zaměstnanců (pí Hany Janků, pí Nadi Trzskalikové, Mgr. Jakuba Rybára a Moniky Beránkové), v krásném prostředí Střecha ve Vrbně pod Pradědem.
 První fotka:  Na Bílém Potoku, u p. Slávka Košťála připravujeme hrubý scénář pořadu Lovy nejen beze zbraní (první díl proběhl v V/2015).
Druhá fotka: Na lovecké chatě Malý klín chystáme s pí Jordanovou, p. Pecháčkem a pí Hamerskou, chystáme pořad Lovecké chaty Jeseníků (krásná, povedená akce za přítomnosti 131 návštěvníků byly zrealizována v XI/2014).
Třetí fotka: Před Malým klínem v diskuzi se Zdeňkem Kouřilem, se kterým jsme udělali několik povedených DVD o přírodě.
Čtvrtá fotka: Na verandě hospůdky p. Košťála na Bílém Potoku s Jurou Pecháčkem přemýšlíme jak připravit pořad Bezflinťáci. (Bude realizován v XI/2015).
Pátá fotka:  U stolu v "parohárně" - hospůdce p. Košťála (osada Bílý Potok, směr z Vrbna pod Pradědem na Vidly).

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 1. 7.2015

Přátelé, dovolte, abych vás seznámil s velikou vzácností obce Karlova Studánka. Nabízím pár fotek z interiéru kaple svatého Huberta. Jsem tamním kastelánek a proto vám povím: Kaple byla postavena v r. 1758 jako modlitebna k loveckému zámečku (také 1758), stojícímu nedaleko. Postavili ji zástupci Řádu německých rytířů, sídlících v Bruntále. Nábytek je udělán ze samorostů, obrazy (13 kusů) jsou od Kryštofa Handkeho a dalších dvou malířů. Srdečně vás zvu, a kdyby byla kaple zavřena (otevírám jen za pěkného počasí), stačí na důchodce Otu Bouzka zazvonit v podlouhlém žlutém dvojdomku pod kapličkou. Velmi rád vás kaplí provedu a řeknu o ní mnohem víc, než je tady napsáno.

Na fotky kaple svatého Huberta se můžete podívat:
Fotka číslo 1, fotka číslo 2, fotka číslo 3, fotka číslo 4

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 1. 7. 2015

Teď se budu chlubit vnoučaty. Dvojčata od dcery a zetě dokončila pátou třídu se samými jedničkami. Vojtík se obával dvojky z češtiny a Radek dvojky z matematiky. Nakonec oba obstáli tak, jako celých pět let a donesli samé biče. A František, starší syn od syna a snachy obstál stejně skvěle. Čtvrtá třída hotová a samé jednotky. Štěpánek se na první třídu teprve těší. Takže kluci velké blahopřání od babičky a dědy.

 První fotka: Ráďa, mamka Hanka, Vojta ,táta Radek a Honzíček

Druhá fotka: František, Štěpánek, táta Ota, mamka Věrka a děda

**********************************************************************************************************************************************************************************

Možná to nebude zajímat každého, ale když už se chlubím vnuky, musím i s dcerou a manželkou. Vlastně i s dalšími spoluobčany z Karlovy Studánky - jsem přece kronikář! Tahle fotka je po seriálu závodů seniorů (ale i mladších kategorií) kteří protagonisté absolvovali a vyhráli.

Zleva: Petr Bačík, Iva Tejnská, Hanka Peňázová (dcera), Hana Obelczová, Alena Bouzková (manželka - ta jela kategorii nad 65 let!!!) a Josef Obelcz, náš sedmdesátník.

Na fotku se můžete podívat ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 30. 6. 2015

Část lesů v naší oblasti Jeseníků (cca bývalého Lesního závodu Karlovice ve Slezsku) se od LČR předává církvím. Na to, je-li to dobře, mám vlastní názor. Spoléhá na jakési stavovské hodnoty a nehodnotím zda je tahle restituce správná anebo není. Věřím však, že pokud se systém hospodaření v těchto jiným majitelům převedených lesích změní, alespoň v podobný, co býval "za nás", bude to pro lesy a zvěř určitě lepší. Hajný, technik na papíry, fořt, nějaké vedení na polesími, rozumné hájenské úseky, tedy hlavně pro lesáky zvládnutelné a kontrola ne státního, ale svého - tady bych souhlasil. A hodně důležité pro mě je, že v regiónu už neuslyším: Nemůžeme nic dělat, čekáme na restituce! Určitě se mnou souhlasí i "naše" lovecké chaty, čekající na údržbu a některé už pomalu na rekonstrukci. Právě kolem nich jsem onu chytrou obezličku, že je státní sektor nemůže opravit, protože nejsou dokončeny restituce, slýchával nejčastěji.

Takže, hajní, ať se vám daří na úsecích, polesní, nechť máte šťastnou ruku při výběru podřízených a vy, šéfové, pamatujte, že dělný lid "pod vámi" dělá výplatu i vám!

Lovecké chaty, moc se těším, že obživnete. Jak se dozvím, že tomu tak je, že jste opravené, přesvědčím zlenivělé tělo starce a - slibuji - do jedné vás jedenáct  "mých" z Bílého Potoka, obejdu.

Dembauda, Solná chata, Černohorská

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 30. 6. 2015     

Karlova Studánka, krásná lázeňská obec (1780) postavená Řádem německých rytířů. Původně stála na dnešní části Hubertov jedna huť na zpracování rudy a kovárna, kam docházeli dělníci z hutnické osady Ludvíkov. Karlova Studánka se pyšní mnoha lázeňskými domy, kapličkou sv. Huberta a nádhernou okolní přírodou. Tady s manželkou a rodinnou naší dcery již 22 let žijeme. Podívejte se na několik fotografií.

 Fotka číslo 1 , fotka číslo 2, fotka číslo 3.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 27. 6. 2015

Otova kaplička

Vstoupit do pracovního pokoje lesáka, spisovatele a malíře Ing. Oty Bouzka znamená vstoupit mezi trofeje, knihy a obrazy. Je všeho víc, než dokáže pokoj pojmout, protože na zdech visí jen jeho nejmilejší trofeje, k nimž se vážou nádherně prožité chvíle strávené v lůně přírody, knihy najdete všechny namačkány pěkně v řadě vedle sebe v knihovně, kde už pro další knihy není místo, a obrazy najdete i pod postelí. Prostě „náš“ Otík by potřeboval mít zámek, aby vše, co dokáže vytvořit, měl kam dávat. Já osobně mám s tím problém, protože mi není jasné, kam ty další věci, které ještě vyprodukuje, uloží. Rád bych mu poradil, ale neumím. Přesto budu rád, když uvidím další obrázky a budu si moci přečíst další příběhy jeho nádherného vyprávění. A když aspoň na chvíli budu moci být mezi těmi jeho krásnými obrázky, na které se mohu dívat a studovat celé hodiny. Pobýt v atmosféře jeho „kapličky“ s balkonkem a výhledem do zeleně.

Na pár fotek se můžete podívat ZDE.

Jiří Pecháček
Hlavnice, 24. 6. 2015

Chorvatští komáři.
Po operaci tříselné kýly jsme byli se ženou a vnuky dvojčaty v Chorvatsku. Týden u moře byl prima, ale ty noci! Tak si představte, že jsme v apartmánu měli komára! Se ženou jezdíme do těchto destinací každý rok, ale komáři tam nikdy nebyli. Inu, svět se mění, takže kluci po první noci dost poštípaní ukuli plán. Každý večer před spaním jsme lovili komáry. Nepomohlo nic, ani technické odpuzovače, objevili se další "bzučáci" a píchanců, které ani po týdnu nemizí, přibývalo. Poslední noc jsem jich nachytal požehnaně, takže už s humorem, poraženi komáry, je kluci spočítali. Moje tělo bylo opícháno 132 červenými svědivými pupínky. Takže chorvatským komárům zdar. Tedy, spíš zmar.

Jedna fotka jako důkaz. 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 23. 6. 2015

S kolektivem autorů připravujeme už teď druhý díl Lovy nejen beze zbraní ve Střeše, Vrbno pod Pradědem. Hostem bude Štěpán Mikulka z Bruntálu, vynikající fotograf, člověk schopný výborného povídání i napsání potřebného. Také cestovatel s foťákem v ruce, jehož ukázky snímků uvidíme stejně, jako jeho velkoformátové fotografie.

Dalším hostem bude šéfredaktor časopisu Myslivost, Ing. Jiří Kasina z Prahy. S tímto člověkem, vedoucím redakce už přes dvacet let, bude diskuze o problémech naší myslivosti, ale i o jiném. Je skvělý moderátor mnoha mysliveckých akcí a jede k nám dokonce s nabídkou, zda bychom náš vrbenský pořad Lovy nejen beze zbraní "nesehráli" v Praze spolu s mysliveckými trubači. Uvidíme.

Takže, vážení přátelé, sledujte moje stránky a v listopadu - 11. 11. 2015 jste, vy z blízka (ale i z daleka), zváni.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 23. 6. 2015

Jednoho dne jsem se rozhodl namalovat 11 loveckých chat na polesí Bílý potok, kde jsem stejný počet let sloužil jako polesný (fořt). Zkusil jsem to akvarelem i když nejraději maluji pastelem a tady se můžete podívat, zda se to alespoň trochu povedlo.

Černohorská, Dembauda, Dykovka, Františkova, Hubertka, Jánská, Jelení, Solná, Střelecká, Suchohorská a Ztracená

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 9. 6. 2015

Dokončil jsem rukopis knihy Lovecké chaty vypravují. Knížka příběhů vyprávěných na loveckých chatách při svíčce by měla vyjít do konce r. 2015. (Lovecká chata Dykovka). 

Dnes je 1.6.2015, my s manželkou jsme si před 41 léty (v Opavě, 1.4.1974) řekli ano! Určitě si dáme něco malého na zdraví a budeme se dál radovat z našich pěti krásných vnoučků. (Žena dodnes závodně lyžuje ve sjezdových disciplínách a sbírá další poháry a medaile).
Foto

Takhle vznikají naše pořady o přírodě uváděné ve Střeše, Vrbno pod Pradědem. (Tohle sezení bylo u Slávka Košťála na Bílém Potoku k pořadu Lovy nejen beze zbraní). Zprava: Pecháček (Hlavnice), Moučka (Ostrava), Bouzek (Karl. Studánka), Janků (Vrbno), Žatka (Bruntál), Dvořák (Karl. Studánka), Kárník (Vrbno), Hamerská (Hlavnice).
Foto

Se Zdeňkem Kouřilem jsem udělal texty a někdy i scénáře pro DVD z přírodní tématikou.
Foto

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 1. 6. 2015

Vážení přátelé, vyšel další dík seriálu Lovecké chaty Jeseníků a tady je.
 1. strana  & 2. strana

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 27. 5. 2015

Můžete se podívat na videa z pořadu: Lovy nejen beze zbraní, které natočil Jiří Pecháček. Beseda se konala 6. května ve Střeše Vrbno 

1. díl & 2. díl

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 18. 5. 2015

Lovy nejen beze zbraní

Vždy, když jsem jezdíval přednášet na školy o přírodě, myslivosti, o vztahu člověka k přírodě a obráceně, jsem na začátku pronesl následující větu a požádal účastníky, aby si ji pamatovali: člověk bez přírody existovat nemůže, příroda bez člověka ano.

Čeština má jedno důležité sloveso – moci. Tedy mohu, můžeš, můžeme… V silách protagonistů tohoto našeho setkání, které dostalo název Lovy nejen beze zbraní, byla síla toto sloveso použít. Mohli, vymysleli a realizovali začátek něčeho, co v současné době není zrovna obvyklé. V zemi, která má již delší dobu velké problémy, v zemi, kde již příroda není tím prvním, co by člověka mělo zajímat. Představte si, že dnes v ČR máme již zabetonovanou plochu, která odpovídá rozloze 18 Beskyd. Ano, číslo 18 není překlep. A najednou tady, pod střechou Střechy, tedy Střediska chytrých aktivit kulturního zařízení města Vrbna pod Pradědem, vzniklo něco, co se vymyká současným směrům v kultuře. Pro sebe jsem si toto setkání nazval Vřesová studánka. Rodilo a zrodilo se něco, co bude mít své pokračován, a já protagonistům za toto děkuji a držím palce, aby jim tato setkávání vydrželo hodně dlouho.“

To jsou slova novináře a spisovatele Štěpána Neuwirtha z Polanky nad Odrou, prvního hosta pořadu Lovy nejen beze zbraní. Povyprávěl o svojí lásce k Poodří, k přírodě, k lovům s puškou i udicí. Vzpomněl otce a strýce, kteří ho vztahu k přírodě naučili. V kulturním zařízení Střecha ve Vrbně pod Pradědem, ve spolupráci s malou partou (v čele se spisovatelem Otou Bouzkem), se tato povedená akce uskutečnila 6. května 2015. Ti stejní lidé připravili a v minulosti uvedli již několik výstav a besed o přírodě. K nim patří i posezení a vyprávění nejen o lovech, ale hlavně zážitcích z přírody. Obdobnému tématu se v minulém století věnovala ostravská televize v pořadu Lovy beze zbraní v režii Františka Mudry (dělal i seriály Po loveckých stezkách, Přátelé zeleného údolí a další). Na tyto pořady veřejnost vzpomíná dodnes a je hodně těch, kteří by rádi, aby se obnovily. Máme na ČT 2 jediný, nazvaný Tisíc let české myslivosti, který tvoří syn režiséra Fr. Mudry, Jan Mudra.

Všichni cítíme, že doba je uspěchaná a lidé mají k sobě stále dál. Partu kolem Oty Bouzka  napadlo vytvořit ve Střeše atmosféra podobnou televizním Lovům beze zbraní. První imitaci lovecké chaty postavili v rámci výstavy Lovecké chaty v Jeseníkách a druhou k výstavě Tetřev hlušec - životní projevy. Napsal se scénář, vybrali hosté a vznikl pořad Lovy nejen beze zbraní. Cílem těchto opakovaných posezení se zajímavými lidmi je povídání o lovech s flintou i bez ní, s fotoaparátem či kamerou. Chtějí divákům nabídnout pohodu, zapomenout na starosti, ponořit se do patiny a do vůně hořících svíček, do tajuplného prostředí staré lovecké chaty.     

Prvními hosty prvního večera Lovy nejen beze zbraní byli Eva Mudrová, redaktorka ČR Ostrava a manželka legendy ostravské televize Františka Mudry, Štěpán Neuwirth, spisovatel publicista, novinář a mluvčí FN Ostrava z Polanky nad Odrou a Jan Mudra, producent, scénárista, kameraman, střihač a režisér. Pořad moderoval Ota Bouzek, který ve Střeše připravil a uvedl již na dvě desítky pořadů o přírodě. V úvodním slově připomněl pravidelného účastníka televizního pořadu Lovy beze zbraní, velikána české přírodní literatury a znalce přírody, Jaromíra Tomečka. Paní Eva Mudrová a její syn Jan vzpomněli na manžela a otce, Františka Mudru jako na obyčejného člověka, na to, který těžce dobýval svého místa mezi televizními pořady, o nádherném přátelství a kamarádství tvůrců, autorů, scénáristů, hostů, kteří Lovy dělali srdcem. Vždyť Lovy beze zbraní přinášeli lidem radost po celých 20 let.

Pořad skončil, přítomní poděkovali za velmi příjemně prožitý večer a dali najevo, že na podzimní Lovy nejen beze zbraní opět přijdou. Večer, v čele s Otou Bouzkem (scénář a dekorace), připravili: Milena Hamerská, Jiří Pecháček (scénář a režie), šikovné ruce Jiřího Dvořáka, Antonína Janků, Josefa Kárníka a pracovníci kulturního zařízení Střecha, vedoucí Hana Janků, Naďa Trzaskaliková a Jakub Rybár. O skvělý hudební doprovod se postarali manželé Mikulkovi z Bruntálu.

Jiří Pecháček

Na pár fotek z průběhu se můžete podívat ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 14. 5. 2015

Přátelé, vyšel další z dílů seriálu Lovecké chaty v Jeseníkách. Doufám, že se vám naše spolupráce s paní Zdeňkou Jordanovou alespoň trochu líbí. Kdyby někdo z vás měl poznatky k jakékoliv chatě v Jeseníkách, sdělte nám je. Děkuji a teď jedna oprava. Vloudil se "šotek" a správně je Lovecká chata Tetřeví pod ... Omlouvám se a snad tímto napravuji. Inu, důchodce holt už někdy klopýtne, ale zase si říkám, dokud žiju, je to pořád ještě dobré!

1. stránka
2. stránka
3. stránka

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 28. 4. 2015 

Větrník - Host ve studiu (05.05.2011 12:38) Ing. Ota Bouzek z Karlovy studánky - Lesní inženýr, myslivec a malíř. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.

Výstava i vernisáž Tetřev hlušec - životní projevy, dopadla ke spokojenosti 51 diváků dobře. Můj kamarád Jiří Pecháček, za technické pomoci Mileny Hamerské poutavě ukázali na zvyklosti, radosti i strasti ptačího krále tetřeva hlušce. Pěkné dekorace i chronologicky uspořádané panely s fotografiemi tomuto podvečeru jistě dodaly příjemnou atmosféru. Děkuji také pracovníkům Střechy ve Vrbně pod Pradědem, kde mně s přáteli již víc než 8 let umožňují pořádat programy s tématikou: Příroda.

Na fotky z vernisáže se můžete podívat ZDE.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 17. 4. 2015 

Vyšel další díl v časopisu Myslivost, a to seriál Lovecké chaty v Jeseníkách. Vážení a milí přátelé, jsem velmi rád, že mě šéfredaktor Myslivosti, pan Ing. Kasina oslovil a že mohu ve spolupráci s paní Mgr. Zdeňkou Jordanovou, vám, čtenářům alespoň některé z mnoha loveckých krásných chat v našich stejně krásných horách představit. Jenom si - za ně, za naše starodávné lesní domečky - moc přeji, aby si jich mimo laskavé vaší pozornosti, povšimli i ti, v jejichž správě lovecké chaty stojí. Bohužel, nemálo z nich se dnešní hospodář vyhýbá, jakoby nebyly obrovskou hodnotou našich předchůdců a povinností zachování jich pro naše následovníky. Co si budeme povídat, všechno, co stárne, potřebuje opravdu. Pomozte, prosím loveckým chaty vy, kteří je, přírodu kolem a třeba i náš seriál máte alespoň trochu rádi. Přimluvte se za lovecké chaty ve vašem okolí. Potřebují to, neboť, jak slýcháme - pozor - je nová doba! Já však stále ještě trochu optimista nevěřím, že nová doba znamená všechno fungující zničit, zrušit, neobnovit to, co mělo svůj smysl. Nedávno jsem slyšel argument, že s opravou loveckých chat se čeká, až jak dopadnou církevní restituce?! Selský ovšem rozum říká: "Nám chatám je jedno, komu patříme, ale starej se o nás, prosíme tě, člověče, názoru i vyznání svého, neboť ani my jsme nikdy neptaly, komu otevřít dveře v nouzi a sloužíme ti už stovku let!" Děkuji vám všem, kdo za lovecké chaty zmíníte správné slovo na správném místě. Nesmí spadnout do kopřiv! 

1. strana
2. strana
3. strana

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 2. 4. 2015

Reportérka pořadu Toulavá kamera mně požádala o pár slov o našem skvostu - kapli svatého Huberta v Karlové Studánce. Rád jsem se touhle úžasnou kulturní památkou za občany naší obce pochlubil. Na video se můžete podívat  zde. 

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 16. 3. 2015

Přátelské posezení u Slávka Košťála na Bílém Potoku: první sezení kolektivu lidí, kteří hodlají dělat pořad ve Střeše, ve Vrbně pod Pradědem s názvem Lovy nejen beze zbraní. Měl by být dvakrát ročně a první v květnu 2015 bude věnovaný režisérovi TV pořadu Lovy beze zbraní, zesnulému Františku Mudrovi. Účast slíbila jeho manželka a syn, též režisér a kameraman, Jan Mudra. Pořad bude o přírodě, o naší krásné zemi a postupně obsazovaní lidé zajímavých koníčků tématu se nějak dotýkajících. 
Na pár fotek se můžete podívat zde.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 11. 3. 2015

Jako každý měsíc v tomto roce vyšel další díl seriálu Lovecké chaty Jeseníků. Přátelé myslivosti si stejně jako vy mohou přečíst v časopise Myslivost březnové povídání.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 25. 2. 2015

Jak jsem slibil, tak vám přináším další část o loveckých chatách v Jeseníkách. Doufám, že se vám budou líbit. 
První stránka, druhá stránka, třetí stránka, čtvrtá stránka, pátá stránka.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 3. 2. 2015

Po úspěšné vernisáži a výstavě ve Střeše (Vrbno pod Pradědem) konané v měsíci X/2014 došlo k dohodě mezi šéfredaktorem časopisu Myslivost a mnou, že v každém čísle letošního roku vyjde jedna dvojstránka věnovaná loveckých chatám v Jeseníkách. Fotografie dodává paní Zdeňka Jordanová, které bude patřit i jeden celý letní díl. V dubnové Myslivosti se představí lesní inženýr Pavel Sztwiertnia (můj spolužák) s krásným článkem o tetřevech. Jelikož lovecké chaty byly za večerů s myslivci kolem stolu svědky všelijakého vyprávění, uvádím mnohdy "nelovecké" příběhy, neboť i tímto směrem se debaty při svíčkách vedly. Doufám, že dvanácti dílný seriál čtenáře uspokojí. 
Zde máte k nahlédnutí první a druhou stranu z lednové Myslivosti.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 13. 1. 2015

V říjnu se nám povedla vernisáž výstavy Lovecké chaty Jeseníků (přítomno 138 diváků - ve VRBENSKÉ STŘEŠE) a já měl tu čest celý program moderovat. Na fotky z vernisáže se můžete podívat ZDE.
V roce 2014 mně vyšly dvě knihy: Šoulačky veselé i vážné  a  Lovy nejen na severu
V roce 2015 vyjdou:  Povídání od Bílého Potoka (II. vydání, první bylo v r. 1996)   a   Lovecké chaty vypravují.
Na tuto knihu vám posílám úvod a závěr. Vyprávění se bude týkat 11 loveckých chat na polesí Bílý Potok a kniha bude mít cca 220 stran. Pokud se vám tento žánr líbí, pak přeji pěkné počtení.

Váš Ota Bouzek
Karlova Studánka, 7. 1. 2015

Čekali jsme na počasí. A vyšlo to. V den, kdy jsme nastoupili na Javorovou (svážnice stoupající mírně doleva nahoru), jsem hned ráno tušil pěkný den. Netušil však, že budu starý Německý chodník na Skalním potoku, na bývalém polesí Bílý Potok, kde jsem 10 let šéfoval, tak dlouho hledat. Aby ne. Nebyl jsem tu dvě desítky let, v půlce listopadu byl hodně pod listím, ale nakonec jsme ho se dvěma přáteli přece našli. Procházka byla dlouhá, z kamzíků jsme našli jenom pár stop a jednu hromádku trusu. Stejně uboze vypadal i léta a léta neudržovaný chodník, kdysi z boku vyskládaný a na vrstevnici vyrovnávaný mozoly na dlaních původních obyvatel německé národnosti. Mnohde jsme museli přelézat i podlézat na něj spadlé stromy, které o motorové pile, stejně jako probírka v porostu nemá ani tušení. Ach jo! Za "mě" tenhle chodník před podzimem chlapi prořízli a ženské vyhrabaly. Holt je jiná doba, ale přesto má každý revír svého revírníka, jenomže, bohužel, lidé jsou všelijací. Mrzí mne, že tihle novodobí lesníci, když už sami nic nebudují a pominu-li ostatní, alespoň úctu k práci předků. To se týká také, a hlavně, zanedbaných, někde se dokonce rozpadajících loveckých chat!

Skalní potok nás s Mílou Hamerskou a Jurou Pecháčkem, jak vidíte na fotografiích, přece jenom nadchl. A já si na výborné klobáse u pana Slávka Košťála a u piva jako křen, mohl zavzpomínat. Jaké bylo téma? No přece kamzíci na Skalním potoku. 
Na fotky se můžete podívat ZDE.